Doména turnanadbodvou.sk
Toto je oficiálna webová stránka obce Turňa nad Bodvou.
Oficiálne stránky využívajú doménu turnanadbodvou.sk.
Táto stránka je zabezpečená
Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.
Významné osobnosti
František II. Rákoczi
František II. Rákoci (27. marec 1676 Borša – 8. apríl 1735 Tekirdag, Osmanská ríša) bol sedmohradský veľmož a vodca posledného protihabsburského stavovského povstania v rokoch 1703 až 1711.
Životopis
V roku 1707 cestou do Rožňavy po dobití Košíc a taktiež roku 1711 krátky čas pobýval v turňanskom kaštieli.
Alexius Cörver
Alexius Cörver (19. máj 1714, Turňa – 4. jún 1747, Nitra) bol teológ, filozof a matematik.
Životopis
Narodil sa v Turni
Ján Cörver
Ján Cörver (16. septembra 1715, Turňa - 12. augusta 1773, Viedeň) bol vedúcim piaristickej rehole.
Narodil sa v Turni
Matej Bel
Matej Bel (24. marec 1684, Očová – 29. august 1749, Bratislava) bol polyhistor, encyklopedista, pedagóg, evanjelický kazateľ, priekopník slovenského osvietenstva, jeden z najvýznamnejších európskych vedcov 18. storočia, zakladateľ modernej vlastivedy v Uhorsku a vzor francúzskeho encyklopedistu Diderota.
Životopis
Matej Bel okolo roku 1730 pochodil skoro všetky zákutia Turňanskej župy a pravdaže nevynechal ani Turňu.
František Kazinczy
František Kazinczy (27. október 1759, Érsemjén – 23. august 1831, Széphalom) bol maďarský šľachtic a jazykovedec. Odštartovaním jazykovej reformy sa zaslúžil o vznik modernej maďarčiny.
Životopis
V septembri roku 1784 František Kazinczy prišiel do Turne na právnu prax k právnikovi turňanskeho majetku, Samuelovi Tarnói Mileczovi. Milecz bol skromný, utiahnutý, ale veľmi vzdelaný muž, ktorý radšej čítal teologickú literatúru, ako chodil do spoločnosti. Na mladého Kazinczyho mal veľmi dobrý vplyv. Kazinczyho napriek tomu lákala skôr spoločnosť, než štúdium kresťanských kníh. Radšej čítal svetovú literatúru a maľoval. Taktiež s obľubou vyhľadával spoločnosť mladých žien. Spoločenský život v Turni, rovnako ako v ostatných župných sídlach, v tom čase rozkvital. Kazinczy spolu s Mileczom často navštevovali miestneho farára, Jána Hajnalkőyho, ktorý bol prekladateľom Homéra. Kazinczy u neho prečítal množstvo diel klasickej literatúry. Básnik sa aj neskôr rád vracal do mesta a nikdy nezabudol na časy, ktoré strávil v kaštieli Keglevichovcov.
Mór Jókai
Mór Jókai (18. februára 1825, Komárno - 5. mája 1904, Budapešť) bol maďarský spisovateľ.
Životopis
Jedného leta 80. rokov 19. storočia Mór Jókai zavítal do Turne aby sa pokochal v historických pamiatkách. Jedného dňa za úsvitu ho správca z nepozornosti zamkol v kostole. Vtedy Jókai objavil v lodi kostola fresky z 18. storočia, ktoré boli zabielené. Z kostola sa dostal až ráno, keď mu dvere otvoril farár pred omšou. Spisovateľ ponúkol 100 zlatých na obnovu fresiek.
Fresky v turňanskom kostole nájdené Jókaim
Mária Bartóky
Mária Bartóky (1867-1944) - bola spisovateľka a redaktorka denníka Nagyasszony.
So svojim manželom Gášpásom Péchym (turňanský hlavný slúžny) žila v Turni. Manželský pár je pochovaný v miestnom starom cintoríne.
Zdroje:
Fecsó, P.: Turňa nad Bodvou. Bývalé župné sídlo. Malá vlastivedná knižnica č. 37. Komárňanské tlačiarne a vydavateľstvo, Komárno, 1998.